בבקשה תסמנו תרומה חודשית.

המגיפה השקטה – כמה גברים גרושים וגברים מתאבדים בשנה – נתונים, סיבות, גברים מספרים, עזרה לגברים

כמה גברים גרושים מתאבדים בשנה וכמה גברים מתאבדים - נתונים

כעת, גם החוקרים ממבקר המדינה מסכימים שישנה מגיפה שקטה המוסתרת מעיני הציבור, מגיפה בה גברים מתאבדים, השנה התאבדו מעל 320 לפני משבר הקורונה, לאחר המשבר ישלחו יד בנפשם עוד רבים.

כל התרעלת הנשפכת על גברים כאשר נשים משתמשות "בעלילות שווא" ,באלימות חסרת פשרות, הן מעלילות על האיש שקודם היה מושא חייהן, מה שהופך גברים בעלי מעמד, אבות נהדרים, מראשי משפחה לצל אדם, רמוסים ושבורים.

ומערכת שלטון החוק, שאיבדה דרכה, שכחה את מהותה, אינה קשובה ואינה הוגנת כלפי גברים הנפגעים מתלונות שווא. המשטרה, הפרקליטות, העובדות הסוציאליות והשירות הפסיכולוגי עושים במשך שנים יד אחת כדי לאיין את התופעה הזו ולא לתת לה מענה הולם !

מדוע גברים מתאבדים ?

ניתן למנות מספר סיבות ברורות: 

 • ניכור הורי
 • התעללות נפשית ע"י מערכת הרווחה באבות 
 • התעללות נפשית ע"י מערכת הרווחה בילדי האבות ככלי לפגיעה בהם
 • התעללות כלכלית ע"י מערכת המשפט והרווחה -השתת עלויות אסטרונומיות ב"הליכי טיפול " מתעללים עשרות אלפי שקלים ככלי שבירת גברים, ל"טיפולים" ו"איבחונים" מופלצים. ועוד טיפולים יקרים. 
 • השתת עלויות גבוהות על גברים המחוייבים בעורכי דין טובים להגנה מרדיפת מערכת המשפט
 • קביעת מזונות גבוהים מעבר ליכולת הגבר לשלם מעל כל אלו 
 • עייפות נפשית וכלכלית מצטברת, ניתוק מהילדים, פגיעה בילדים ללא יכולת תגובה ע"י מערכות המדינה,
  ופוסט טראומה מהליכי הגירושין כולל מהליכי הגירושין, מעבירים אלפי גברים בשנה ממצב נפשי בריא לפוסט טראומה קלה עד קשה מאוד וכתוצאה ממנה התאבדויות בשיעור הגבוה באוכלוסיה.
 • היעדר טיפול ממניעים שונים של הסתה מערכתית נגד גברים ומשבר כלכלים דוחקת אותם אל מעבר הקצה
 • להתעלל בגבר, לשלול ממנו זכויות אדם בסיסיות, למנוע קשר עם ילדיו, לשלול את נכסיו, לשלוח גבר לכלא שכל חטאו היותו גבר – אין זה מפתיע שמתאבדים בישראל מעל 300 גברים ומרביתם מתוך המצוקה שאנו יוצרים בשתיקה שלנו.

כל גבר הוא בנה של אמא, אנו האימהות משלמות את מחיר אובדן הדרך של החברה הישראלית, לבנים שלנו – אין מענה ראוי בזמני מצוקה, אין מסגרות המושיטות יד לעזרה.

נתונים התאבדויות גברים: הערכות מול נתונים גולמיים:

 

 

 

 

 

בשנתון משרד הבריאות לשנת 2019 המבוסס על נתוני 2016 (שאלה בפני עצמה הכיצד 3 שנים אין נתונים?) מגלה לנו שקיימים 390 אירועי אובדנות בשנה בהערכת חסר של כ-25% (מקרי אובדנות שאינם מדווחים) .

321 גברים התאבדו, 69 נשים התאבדו, 82% מהמתאבדים הינם גברים, פער אובדנות מגדרי גדל לכמעט אחד לחמש ( 1:5) , על כל חמישה גברים מתאבדים מתאבדת אישה אחת.

מכאן לסוגיה אודותיה קיים ויכוח רב שנים, היקף האובדנות בקרב גברים גרושים, הדוח מגלה לנו ששיעור האובדנות בקרב הגרושים (רשומים במרשם האוכלוסין כגרושים) גבוה פי-7.2 יותר מרווקים ונשואים ומאידך במספרים המוחלטים קיימת סתירה.

האם מדובר בגבר גרוש, רווק או נשוי אינה רלוונטית – מדובר במעל 300 גברים בשנה שאין עבורם מענה למצוקה ושולחים יד בנפשם – חובתנו לנסות להצילם, חובת משרד הבריאות לחדול להתעלם ולהתכחש לתופעת האובדנות בקרב גברים – הגיעה העת להקים מרכזי סיוע לגברים במצוקה.

מבלי להיכנס לחישובים מסובכים, ניתן לראות בבירור מהנתונים כי רוב המתאבדים הם גברים בדגש על גברים גרושים.

ללא ספק, היקף המתאבדים עולה על מספר ההרוגים מהטרור הפלשתינאי, מתאונות דרכים ומאידך ישנה התעלמות בוטה מאובדן חייהם של מאות גברים בשנה.

 בפניות של האו"ם לישראל בהקשר זה המדינה הודתה בכ 150 גברים גרושים מתאבדים בשנה, בדוח אחר הופיע גם המספר 250, ובדוחות אחרים מספרים נמוכים יותר אך ניכר שיש בעיית נתונים והערכות חסר עקב מספר סיבות מרכזיות:

 • סיבות דתיות: המשפחה מעדיפה לא לרשום את המאבד במתאבד מסיבות דתיות וחברתיות
 • רישום: גברים גרושים המתאבדים במהלך הליכי המשפט אינם רשומים כגרושים כי עדיין לא סיימו את ההליך הגירושין
 • תופעות של הנמכת נתונים ממניעים של שינאת גברים ונסיון להעלים את התופעה
 • ניכר כי הדוחות חסרים, ועצם העובדה שהמידע לא מתפרסם כבר 3 שנים מעידה על העדפה "מערכתית" לקבור את הנושא   בלחץ ארגונים פמינסטיים שמעוניינות למנוע את הצגת הגברים כקורבנות שצריך לעזור להם.

קישורים לדוחות קיימים של משרד הבריאות בנושא כמות ההתאבדות גברים גרושים והתאבדויות גברים:

 

 

 

 

 

במקום להכין זוגות לבניית משפחה, במקום לטפל בכאב שלהם לפני הקמת המשפחה, במקום לסייע להם במשברים, לעודד אותם לבקש עזרה, המדינה עם ארגוני נשים המורעלות משנאה, בשילוב תקשורת המטייחת את הבעיה, מרחיבים את הנזק החברתי והכלכלי המושת על החברה.

המגיפה השקטה היא לא בעיה של הגברים, לא של הנשים וגם לא של ילדיהם, היא בעיה של כולנו כחברה, הדור הבא, הילדים והנכדים שלנו, ישלמו בריבית דה ריבית, אני קוראת לנשים, לאימהות, לסבתות – אחיותי תתעוררו.

ב3 השנים האחרונות משרד הבריאות נמנע מלפרסם דוחות על התאבדות גברים והתאבדויות בכלל. 

רבים מהמתאבדים הגברים עושים זאת בתאי המעצר של המשטרה, או השב"ס, או כאשר שוטרים באים לעצור אותם, ויש גם שוטרים שבעצמם מתאבדים כאשר נשותיהם פותחות במסע הצלב הנקרא תביעת גירושין ותלונות אלימות במשפחה (אלמ"ב).  עלילות דם נגד גברים, אלימות קשה ואכזרית מצד נשים נקמניות, שופטות, פקידות סעד ושוטרים גורמים ליותר מקרי מוות ופגיעות בריאותיות נפשיות ופיזיות בקרב גברים, מאשר התקפי לב, סרטן או אובדן חיים בשל הגנה על המולדת.  

כתבות נוספות בנושא הסיבות לאובדנות גברים וגברים גרושים בפרט

גברים מתאבדים יותר

בשנה מתאבדים -321 גברים המהווים 82% מהאובדנות בישראל. מרביתם גברים גרושים או גברים בתהליך גירושין
בהתאם לנתוני משרד הבריאות מדובר בהערכת חסר של כ-25% חשוב לציין שגברים גרושים
מתאבדים פי 7.2 יותר.

קרא עוד »

גברים גרושים מספרים. על מה הורג מאות גברים בהליכי גירושין ואחריהם? על פוסט טראומה, חוסר צדק, כאב אינסופי, וחוסר חמלה לגברים

גברים גרושים מספרים:  על פוסט טראומה של גברים מהליכי גירושין בישראל. וחוסר רצון של המדינה לעזור לגברים   פוסט טראומה נובע מאובדן שליטה או כח

קרא עוד »

השיטה, העובדות סוציאליות המנסות להפוך גברים נורמטיביים ללא נורמטיביים בתהליך הגירושין היא שאינה נורמטיבית. הן שאינן נורמטיביות

  "הנסיון להפוך אבות נורמטיבים ללא נורמטיביים בהליכי הגירושין,הוא שאינו נורמטיבי" אם זה על ידי העובדות הסוציאליות, או על ידי השופטים.  הסבר:על תהליך "חירפון האבות בהליכי

קרא עוד »

תמיכה להורים מנוכרים

תמיכה להורים מנוכרים או הורים בהליכי גירושין הורים מונוכרים חווים כאב נפשי עצום שיכול להגיע גם לרמת כאב שמרוגש ברמה הפיזית, ותופעות של פוסט טראומה

קרא עוד »
בית משפט למשפחה
הולך נגד הזרם

קורעים גברים במזונות בניגוד לחוק מאז 1981 ! – על דריסת חוק המזונות השוויוני ואקטיביזם שיפוטי בתחום המשפט למשפחה

עוד בימי הביניים, בשנת 1215, הבינה האנושות שלא יהיה זה נכון להתעמר באנשים באמצעות מערכת המשפט. יותר נכון היה זה המלך ג'ון, ברנימד, שליד טירת

קרא עוד »

פורום-אבות-גרושים

פורום מידע, עזרה, תמיכה והכוונה לגברים ואבות בהליכי גירושין – אבות עבור אבות. יעוץ ומידע מנסה להבין מהי משמורת משותפת והסדרי ראיה, עדיין לא מצליח

קרא עוד »

גירושין-פוסט טראומה

גירושין – פוסט טראומה בקרב גברים ונשים |
גירושין, אובדן קשר משמעותי, מהווים את אחד האתגרים המורכבים ביותר בחיים.

קרא עוד »

הרשמו לרשימת התפוצה

אהבתם? שתפו
Facebook
Twitter
Email
Telegram
WhatsApp

אולי תאהבו גם את

Rabbinical Lawyer

If you are Jewish and want to get divorced, it may be advisable to choose a rabbinical lawyer to represent you in the rabbinical court.

המשיכו לקרוא »

ארבלאו צייד הטונות?חדשות 15 והסיפור המוזר מאחורי ההאשטאג #ישלהפות

"חדשות 15", ערוץ החדשות האמין ביותר ברשת מספק מידע אמין לעכברי טוויטר ולפמיניסטיות עם כרס ושפם. ומובלת בבלעדיות ע"י משתמש הטוויטר "ארבלאו צייד הטונות", אליו ניתן

המשיכו לקרוא »