בבקשה תסמנו תרומה חודשית.
מדריך והסבר לגברים נשים ומקבלי החלטות בנושא ניכור הורי

ניכור הורי - הבעייה, הסיבות והפיתרון למניעת ניכור הורי

ניכור הורי הוא תופעה נפוצה בהליכי גירושין והפכה לכלי למניעת קשר עם אבות ואמהות בהליכי גירושין

בכתבה הבאה תמצאו מידע על בעיית הניכור הורי, על הסיבות לכך שהניכור הורי הפכה לבעייה נפוצה בגירושין ועל הדרכים לפתור אותה, למנוע אותה ברמה האישית וברמת המדינה

מה זה ניכור הורי

ניכור הורי הוא שם רשמי לתופעה שקורית ברמה מסוימת בהליכי גירושין רבים,  ניכור הורי מתחיל מהכפשת אחד ההורים והסתה נגד הצד השני. ומגיע גם לניתוקי קשר מלאים בין הילדים לבין אחד ההורים. (לרב האב). הניכור הורי הוגדר כתופעה פסיכולוגית רשמית בשנות ה90 וברמת היום יום מתבטא בכך שהילדים אינם מעוניינים בקשר עם האב וזאת לאחר שעברו הסתה מתמשכת עד שהם מזדהים לגמרי עם הצד המסית כנגד הורה המטרה. 

התופעה הפכה למגפה ממש מאז הכנסת המשמורת המשותפת. כאשר הסתת הילדים נגד האב או האם הפכו לכלי שימושי ביותר למניעת קיום המשמורת המשותפת. 

עמדת ארגוני הנשים בנושא: "התופעה אינה קיימת כלל, והיא מוכחשת (לשים צילום מסך מכתבה בערוץ 13 בו הן מכחישות) 

בעמדה זו מחזיקות גם נשים רבות במשרד הרווחה וכך ישנו קושי רב לטיפול בבעיה ע"י המדינה ברמת משרד הרווחה והן אינן חלק מהפיתרון אלא חלק מהבעיה, ישנם מחקרים בנושא והתופעה הוגדרה ע"י פרופסור גרדנר בשנות ה90 כתופעה פסיכולוגית מורכבת שתוצאותיה היא הזדהות עם אחד ההורים הותנתקות מוחלטת או חלקית עם ההורה ממול (הורה המטרה) – רשימת המחקרים ולינקים לקריאה בתחתית הדף. 

מדוע תופעת הניכור הורי הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות?

בעקבות הפיכת המשמורת המשותפת לנורמה חדשה ומבורכת בישראל בשנים האחרונות, כאשר שני ההורים מגדלים את הילדים בנפרד אך עם שותפות מסויימת, תוך חלוקת ימי גידול הילדים בינהם בצורה שווה יחסית וקצת יותר אינטקראציה בינהם גם אחרי שנפרדו. 

בארגונים מסויימים הבינו שהדרך למניעת משמורת משותפת היא ע"י הכרזה כי בני הזוג חייבים "להסתדר" בינהם לאחר הגירושין ואם אינם "מסתדרים" או כאשר קיים לאחד ההורים (לרב האב) "בעיית קשר" עם אחד הילדים אז לא ניתן לקיים את המשמורת המשותפת. בעקבותן הבינו עורכי דין ואמהות רבות  כי הדרך למניעת משמורת משותפת עוברת במניעת קשר בין האב לילדיו. ( או האם במקרים נדירים יותר)

 – ניתן בוודאות לומר שברווחה עדיין לא הפנימו (או לא רוצות להפנים) את גודל המשבר ואנו עדיין לא רואים מדיניות של מניעת ניכור הורי, ברמת הארגון ומשרד הרווחה כארגון שיכולותיו ברורות נמנע מלהצהיר על תוכנית למניעת הופעה.

בעבר והיום פחות: משמורת משותפת = קשר טוב בין ההורים וקשר טוב בין הההורים לילדיהם.  כך שילד שטוען שאינו רוצה ללכת אבא שלו איפשר להעביר את המשמורת לאם (ולהפך). כך שהמוטיבציה למנוע קשר ולנכר ילדים מאבותיהם גדלה פלאים. (היום אין בכך די)  

חשוב לציין כי במקרים רבים ובעבר תופעת הניכור הורי התקיימה בעיקר עקב רצון של נשים (חלקן עם הפרעות אישיות) למנוע קשר בין האב לילדיו כחלק מנקמה או מסיבות אחרות. וכי ישנם בה האמהות מנוכרות מילדיהן. 

בעיית הניכור ההורי התרחבה כאשר מערכת הרווחה בישראל החליטה לקחת צד ולעזור לנשים לנצח במסגרת מדיניות רחבה: 

גישה קיצונית שתוארה לעיל הפכה לנורמה של ממש בקרב עובדות סוציאליות רבות ש"עוזרות לאישה" במאבקה בגירושין מתוך אג'נדה להטיב עם נשים ולתת להן אפליה מתקנת ולנצח. ועל הדרך גם למנוע קשר מיטבי עם האבות, וזאת ע"י מניעת הקשר בין האב לילדיו כבר בתחילת תהליך הגירושין והעברת אבות רבים לפגישות עם הילדים במרכזי קשר. (בדומה לפגישות בכלא ).  וזאת לרב בתירוצים שונים. מנקודת התחלה זו בה בן זוג אחד מופרד מאחד ההורים מונח הבסיס לניתוק הקשר עם ההורה השני ומשם די בהכפשה קלה על בסיס יומיומי עד לביטול קשר מוחלט והתנכרות של הילדים לאביהם. 

התופעה הפכה למגפה ממש מאז הכנסת המשמורת המשותפת. כאשר הסתת הילדים נגד האב או האם הפכו לכלי שימושי ביותר למניעת קיום המשמורת המשותפת. 

עמדת ארגוני הנשים בנושא: "התופעה אינה קיימת כלל, והיא מוכחשת" היא המאפשרת להן למנוע ישום של פתרונות ועיצומים קשים על אימהות המנכרות ילדים מאביהם בעזרת מערכת הרווחה ובעזרת מדיניות 0 ניכור הורי שיכולה להיות מיושמת בקלות דרך אלפי עובדות סוציאליות העובדות ברווחה.   

ברור כי הפתרון הפשוט הוא הכרחת ההורים להסתדר לטובת הילדים, ע"י מערכת הרווחה.
אך פיתרון זה מנוגד ישירות לאינטרס הנשים למניעת המשמורת משותפת וככזה אינו מיושם ע"י מערכת הרווחה. ( 77% נשים משרד הרווחה )

בעית הניכור הורי ופתרונה (ניתוקי קשר חלקיי או מלא מהאב או האם)

טיפול בתופעת ניכור הורי, כרגע (מעודכן ל7.4.22) 

כרגע לאבות ואמהות המתנהלים בבית המשפט למשפחה (לא ברבני) ישנה האפשרות לפנות לבית המשפט …בהתאם לנוהל נשיאה בית המשפט העליון לטיפול בניכור הורי

נוהל נשיאת בית המשפט העליון, כב' השופטת אסתר חיות, לטיפול במצבי ניתוק קשר הורה-ילד או חשש לפגיעה במוגנות קטינים, שבין היתר מחייב קביעת דיון ומתן החלטה אופרטיבית במצבים אלו תוך 14 יום, הוארך לאחרונה בשנה נוספת, עד יום 25.4.2023.
ניתן לפנות לשופט על בסיס נוהל זה לטיפול בניכור הורי ולהתעקש אם הם לא מסכימים

לינק להוראת הנשיאה כאן 

לא תמיד זה אפקטיבי וזה פיתרון שהוא כרגע בעיקר עלה תאנה למערכת בתי המשפט:

לאחרונה נשמעו בפורום הגברים הגרושים גם אפשרות לפנות למשטרה בנושא ואנחנו נעדכן בנושא בקרוב. 

במציאות השאלה היא האם הניכור הורי נובע מהתנהלות של המערכת נגד האב או האם והרחקתו מילדיו – ובמקרים כאלו קשה מאוד להתמודד עם הניכור, 

ולכן חשוב טיפול יעיל בבעייה הרבה לפני שמגיעים למצבי ניכור הורי מלא ומראש למנוע הרחקת הורים מילדיהם למעבר ל3-4 ימים. ע"י הרווחה. שהיא המקור המרכזי לניכור ההורי. 

אם כבר יש החלטות בתיק לגבי פגישות עם הילדים והן אינן מתקיימות אז מומלץ להזמין לאישה (או לאב) משטרה ולהגיש תלונה.   

עמדת ארגוני הגברים וארגוני המשפחה בנושא הניכור הורי

טיפול בתופעת ניכור הורי, עמדת ארגוני הגברים :

הקמת רשות למעמד המשפחה: רשות למעמד המשפחה בישראל, במסגרתה יוקמו  מרכזי משפחה בהם יינתן מענה הוליסטי לסוגיות משפחתיות, תוך הוצאת הטיפול בסכסוכי גירושין מסמכות משרד הרווחה (שבפועל מעודד את תופעת הניכור הורי ומאיץ סכסוכים).

פיצוי כספי לילד מנוכר: לקבוע בחקיקה, כי אם קבע בית המשפט, שהורה אחד מנכר את הילד כלפי משנהו, הילד המנוכר זכאי לפיצוי סטטוטורי מההורה המנכר, ללא הוכחת נזק

משרד הרווחה: חיוב משרד הרווחה לממש את המלצות מבקר המדינה.

תיקון חוק העונשין, ניכור כעבירה פלילית: לקבוע בחקיקה, כי ניכור הורי מהווה  עבירה פלילית – ניכור הורי מהווה צורה חמורה של אלימות והתעללות נפשית בקטין, נדרשת החמרה בחוק העונשין על כל פגיעה מכל סוג בקטינים.

תיקון חוק האפוטרופוסות, שלילת אופוטרופוסות מהורה מנכר: לקבוע בחקיקה, כי תשלל האפוטרופוס מהורה מנכר לאור התיקון לחוק שיגדיר את המעשה כעבירה פלילית ואלימות והתעללות נפשית בקטין.

מרשם הורים מנכרים: לקבוע בחקיקה, כי אם קבע בית המשפט שהורה הנו מנכר, יפורסם שמו במרשם, שיהיה פתוח לעיון הציבור במסגרת חובת ידוע הציבור – פרסום שמם צפוי להוות הרתעה משמעותית.

*עמדה זו מתוך אתר עמותת אבות למען צדק הפועלים לטיפול דחוף בבעיית הניכור ההורי

עמדת ארגוני הנשים בנוגע לתופעת הניכור ההורי

עמדת ארגוני הנשים בנושא:  בגדול הכחשה נמרצת של קיום התופעה. וכי זו רק המצאה של הגברים …. "אין דבר כזה ניכור הורי"

ב 10/1/2022 התקיים דיון בוועדה המיוחדת לזכויות הילד, דיון שעסק בתופעה המוכחשת של ניכור הורי.

כצפוי ארגוני הנשים וחברת הכנסת קרן ברק גייסו את מיטב התעמולה והדמגוגיה בנסיון לטעון שאין תופעת ניכור הורי, לטענתן אין תלונות שווא וכל אבא שטוען לניכור הוא אלים 

ארגון הנשים מרכז רקמם ושדולת הנשים מכריזות שוב ושוב כי אין דבר כזה ניכור הורי , ולפעמים גם מוסיפות שקרים ולטענתן ארגון הבריאות העולמי מצדיק אותן בנושא הניכור הורי  (אך זה שקר בוטה -ארגון הבריאות מכיר בתופעה )

ניכור הורי

 

 

אז מהו הדבר הנכון לעשות אם זיהתם התחלה של ניכור הורי או הילד כבר מנוכר?

אם אנו רוצים לחיות בחברה נורמטיבית יטב יהיה כי מערכות המדינה יתנהלו מתוך רצון לייצר חברה טובה יותר, ויעזרו בנקודות המשבר ולא ינצלו אותן כדי לייצר משברים עמוקים יותר, אם זה בין הורים לילדים ובין גברים לנשים.

 אנו צופים כי ביום בו משרד הרווחה יתחיל לייצר קמפיינים שמעודדים זוגות לחיות בשוויון מגדרי גם בגירושין (משמורת משותפת) במקום קמפייני הסתה כלפי הגברים ודמוניזציה כאלימים ( מה כדי שמקל בהמשך להרחיק מהם את הילדים. ולייצר ניכור הורי) אז גם תופעת הניכור הורי תקטן.  

ישום מדיניות רחבה למניעת התופעה הינה פשוטה והכלים צריכים לכלול מקלות וגזרים לזוגות המתגרשים ועזרה ושיקום במקום רמיסה ע"י מערכות המדינה. 

משרד הרווחה אומנם נשלט ע"י רוב נשי מובהק אך יטב יהיה כי יפעלו לטובת כלל החברה בישראל. גם בנושא הילדים בגירושין. 
 

ניכור הורי?? לא מה שחשבתם..

מה שרוב המנוכרים לא מבינים זה, שזה הרבה יותר מורכב מזה, הכוח שיש להורה המנכר לא בא מזה שהוא מלכלך על ההורה ה"נורמלי", אלא מדינמיקה משפחתית נרקיסיסטית שהיא הרבה יותר חזקה מכל דבר אחר .
אז איך זה באמת מתבצע??
ההורה הנרקסיסט נותן תפקיד לכל ילד:

ילד הזהב- זה הילד עם האופי הכי חלש, לכן ההורה הנרקסיסט תופס את הילד הזה ומשפיע עליו הכי חזק משאר האחים, הוא מקבל דברים ושבחים מההורה ומשולש עם שאר האחים, הילד הזה נשבר לו האופי הוא לומד לחיות במניפולציות כמו ההורה כדי לשרוד אותו, ומשתף פעולה איתו.

השעיר לעזאזל- הכבשה השחורה של המשפחה, זה הילד עם האופי הכי חזק שההורה לא מצליח לשבור אותו, הוא זה שכל הזמן רב עם ההורה המנכר ומשולש עם ילד הזהב, הוא מעמיד את ההורה על השקרים שלו וההתנהגות שלו ולכן הוא סופג את כל האש, שורש הכאב של הילד הזה הוא " לא רואים אותי" " לא שומעים אותי".

הילד הבלתי נראה- זה הילד שקולו לא נשמע בבית, מתייחסים אליו רק שצריכים אותו ומתעלמים מקיומו שלא צריכים אותו, הוא לומד להעסיק את עצמו ולרצות אחרים.
ההורה המנכר נותן את התפקידים האלו לילדים כדי לשלוט ולמדר את הילדים, שילד אחד יוצא משליטה( נגיד רוצה לראות את ההורה המנוכר כי מתגעגע אליו) ההורה הנרקסיסט
 מפעיל לחץ עם שאר האחים ולכן מפחד ממנו, נשללים ממנו דברים בסיסיים כמו יחס( ההורה עושה לו טיפול בשתיקה, לא רוכש לו דברים, לא לוקח אותו למקומות, פוגע בו פיזית, נפשית) ושאר האחים גם פועלים כך לכן הלחץ על הילד גדול מאוד.

זה נשמע לחלקכם הזוי, כי מה שאני רושמת פה לא מוכר או ידוע לכם. כילדה שגדלה בדינמיקה כזו עם אמא נרקסיסטית חוויתי הכל על בשרי, אני הייתי השעיר לעזאזל שלה ואחי היה ילד הזהב.
ההורה המנכר עוד שהייתם נשואים לו עשה לכם טיפולי שתיקה, הצרכים הבסיסיים שלכם לא נענו בקשר, בריונות כלכלית, מסע הכפשות מטורף, שקרנות פתלוגית, ועוד מכלול של דברים שאין לי יכולת לכתוב פה.
אז מה צריך לעשות כדי להחזיר את הילדים??

אם ניסיתם הכל ולא הצלחתם כנראה שאתם מתמודדים עם נרקסיסט/ית, לכן צריך להבין מה באמת מניע אותם.
המטרה של ההורה המנכר הוא להשיג את 4 המטרות העיקריות שלו.
1. שליטה
2. דלק נרקסיסטי
3. תכונות אופי
4. טובות הנאה
(פירוט של כל סעיף נמצא בקבוצה שלי עולם הנרקסיזם הקבוצה הרשמית.)

המטרה העיקרית היא אתם ולא הילדים, הסבל שלכם גורם לו לדלק נרקיסיסטי ומזה הוא ניזון, לכן חשוב לקבל מידע בנושא לפני שאתם מיישמים את מה שכתוב בפוסט זה.
אז ככה..המטרה שלכם הוא לזהות מי מהילדים שלכם הוא השעיר לעזאזל ( בכל דינמיקה משפחתית נרקיסיסטית יש שעיר לעזאזל) ולהתחיל ממנו, הוא הילד שהכי סובל וממודר לעיתים קרובות כי ההורה צריך את הדרמות האלו לקבלת דלק ושליטה, לכן פנו אליו, גם אם היום או מחר זה לא יעבוד זה רק עיניין של שבוע שבועיים עד שהילד שוב יעבור ריב עם ההורה הנרקסיסט ואז אם תקפידו להיות בקשר איתו הוא יחפש מישהו לקבלת אהבה וחיבוק שכל כך חסרים לו והוא יפגש איתם, תכינו חדר בשבילו אצלכם ושלחו לו תמונה שיראה שיש לו מקום שפוי לבוא אליו, שיגיע היום שהדרמות יתחילו והילד לא יוכל לסבול את ההתעללות הזו הוא ידע שיש לו לאן לברוח והוא יבוא.
עכשיו..שימו לב..

לאחר שהילד הראשון אצלכם, מה שקורה בדינמיקה הנרקיסיסטית המשפחתית זה ,שעכשיו ההורה יהפוך את התפקידים וילד אחר יקבל את התפקיד השעיר לעזאזל ועכשיו הוא יעבור בדיוק מה שהילד הראשון סבל ממנו( חייב להיות שעיר לעזאזל במשפחה כי ככה ההורה עושה את הדרמות ומשלש את הילדים לאספקת הדלק שלו)
ולכן עכשיו הילד הזה יראה פנים אחרות של ההורה המנכר וגם זה עניין של זמן עד שימאס לו מהייחס החרא.
לכן אתם צריכים בשלב הזה ובעזרת הילד הראשון לגלות מי עכשיו קיבל את התפקיד הזה ולעשות בדיוק אותו הדבר עד שהילד השני יבוא אליכם,
ברגע ששני הילדים אצלכם השלישי יגיע והרביעי וכך הלאה.
לכל שאלה או עזרה פנו אלי בפרטי, אני פועלת להעלאת המודעות ולשינוי חוקתי בכנסת ישראל, הבעיה שלנו זה הפרעת אישיות נרקסיסטית והיא הרבה יותר גדולה מרק ניכור הורי, הילדים עוברים התעללות סמויה מהעין שנמשכת המון שנים וזה עובר בין דורי, חייב להשים לזה סוף, ובכדי להשים לזה סוף צריך להתאגד כולם, כל הקבוצות של הפגועים מהם:
ניכור הורי
אלימות במשפחה
הוצאה לפועל
שירותי הרווחה
בתי המשפט
מחלות אוטואנומיות
פוסט טראומה מורכבת
והרשימה עוד ארוכה..
חברים,זה התמונה הגדולה, ואם עדיין יש פה מישהו שיש לו ספק בנושא תקראו חומר בנושא הדינמיקה המשפחתית הנרקיסיסטית, תראו שאתם תזהו את סיפור חייכם שם.

מדריכים וכתבות נוספות

עדנה קרנבל ויקיפדיה: מי מאחורי אתר החדשות עדנה קרנבל והאם תורם למאבק הגברים?

עדנה קרנבל לא בויקיפדיה: כל המידע על אתר עדנה קרנבל עדנה קרנבל הוא אתר חדשות אגרסיבי למדי שעלה לכותרות בשבועות האחרונים בעקבות ציטוטים של ח"כ טלי גוטליב המבוססים על תכני האתר. באתר ניתן למצא כתבות ומידע רב על התנהלות בעיתית של שופטים, עורכי דין ועובדות סוציאליות ובכך תרם רבות להפצת המידע על מצבם הקטטוני של מערכת המשפט בישראל. ועל הריקבון האינסופי במערכת זו.  אופי הסיקור

קרא עוד »

המדריך – טיפול נפשי בגירושין לאבות, לילדים ואמהות. טיפול רגשי, תיאום הורי, טיפול בזמן משבר

מדריך בנושא טיפול נפשי, פסיכולוגי בגירושין : סוגי טיפול נפשי בגירושין טיפול נפשי ופסיכולוגי במהלך הגירושין: להורים ולילדים ככלי אפקטיבי בגירושין או אחריהם ( חשוב מאוד – לא ברווחה !) טיפול רגשי לילדים, טיפול פסיכולוגי לגברים  בהליכי גירושין או לאמהות  שתפו בפייסבוק שתפו בטוויטר שתפו בוואטסאפ שתפו בטלגרם Email ליעוץ ולקבלת מידע נוסף הקליקו : צרו קשר   המדריך לסוגי טיפול בגירושין ואיך לא ליפול

קרא עוד »

ספר הניקור ההורי

אני מכיר מישהו שמכיר מישהו, שפעם היו לו ילדים ולילדים האלה היו הורים וההורים האלה, הם אלה שעליהם אני הולך לספר. על הורה אחד ספציפי

קרא עוד »

החוג למיגדר, מתיאוריות הזויות ועד השמדת מערכות המדינה: על הטמעת הוירוס הפרוגרסיבי-קורבני-פמיניסטי באקדמיה ובמערכת המשפט

כך משוכפלת שיטת השליטה הפמיניסטית: כיבוש מוסדתי זוחל. לכלל מערכות המדינה בעזרת הקרדום החדש לחפור בו – "האקלים".
כיבוש מוסדות האקדמיה, ודרכו אינדוקטרינציה לכלל מערכות החינוך, ממשל, משפט, רווחה

קרא עוד »

"הן האלימות..לא הקורבן " מאמבר הארד ועד קמפיין השפחות (הגבירות המתקרבנות) הדיון הציבורי בנשים מתעללות ואלימות, ובאלימות נשית, על סוגיה, גובר מיום ליום. הPC כבר לא !

הההכרה הציבורית  והלגיטימציה של עם ישראל להגיד על אישה שהיא אלימה. מתעללת. בריונית מעולם לא היתה גבוהה יותר. "בוחרת להיות המסכנה, פגעת באנשים כשכל עם

קרא עוד »

פירוק המשפחה – ישום בפועל: מקמפיין תקשורתי רדיקלי לעידוד גירושין ועד אלפי ילדים שבורים נפשית במוסדות הרווחה

מוסד המשפחה היציב שהיווה את יחידת הבסיס החברתית הבסיסית, התרסק. כשהיום שיעורי הגירושין נושקים ל40% והתקשורת ממשיכה לשווק ולמכור לכולנו  שגירושין זה הסטנדרט החדש והמשפחה

קרא עוד »

השיטה, העובדות סוציאליות המנסות להפוך גברים נורמטיביים ללא נורמטיביים בתהליך הגירושין היא שאינה נורמטיבית. הן שאינן נורמטיביות

  "הנסיון להפוך אבות נורמטיבים ללא נורמטיביים בהליכי הגירושין,הוא שאינו נורמטיבי" אם זה על ידי העובדות הסוציאליות, או על ידי השופטים.  הסבר:על תהליך "חירפון האבות בהליכי

קרא עוד »

שופט שיחרר מחבל שוב ואזרחים נרצחים? חוסר נורמטיביות במערכת המשפט כבר לא מפתיע אף אחד! מאחורי "הדלתות הסגורות" של בתי המשפט למשפחה המצב חמור אפילו יותר…

מערכת המשפט הישראלית זוכה לאחוזי אמון ציבורי השואפים ל0 וכבר אף אחד לא מופתע כשמספרים לו על חוסר צדק, חוסר הגיון או טירלול אחר שהמערכת

קרא עוד »

גברים גרושים מספרים. על מה הורג מאות גברים בהליכי גירושין ואחריהם? על פוסט טראומה, חוסר צדק, כאב אינסופי, וחוסר חמלה לגברים

גברים גרושים מספרים:  על פוסט טראומה של גברים מהליכי גירושין בישראל. וחוסר רצון של המדינה לעזור לגברים   פוסט טראומה נובע מאובדן שליטה או כח

קרא עוד »

ניכור הורי

ניכור הורי – בתי המשפט והרווחה יוצרים עוול | יותר ויותר גרושים הופכים להיות קורבנות שלה, האמא מסיתה את הילדים נגד האבא – עד שנוצר ביניהם נתק מוחלט.

קרא עוד »

ניכור הורי-עבירה פלילית

אבות למען צדק, קוראים לכם לחתום על עצומה, מטרתה תיקון חוק העונשין, כך שניכור הורי יוכר כעבירת התעללות בקטין שדינה 7 שנות מאסר.

קרא עוד »

מרכזי עונשין

"מרכז קשר" | בישראל פועלים 62 מרכזי עונשין לאבות.

מרכז קשר, לכאורה נועד לאפשר "סביבה בטוחה" לקשר בין הילדים לאב "המסוכן" , בפועל מרכזי הקשר הפכו למרכזי עונשין לאבות הגרושים וטראומה לילדים.

קרא עוד »